Home Social • Cum conjugam verbul “a fi”

Cum conjugam verbul “a fi”

 - 
fi-sau-fii

Multe persoane, chiar si elevi de liceu sau studenti la facultati renumite se confrunta cu aceasta problema si sunt in dificultate atunci cand trebuie sa scrie “fi” sau “fii”. Mai jos sunt cateva puncte care te pot ajuta sa folosesti formele corecte ale acestora:

Articol adaugat recent:  Afla si tu care sunt cuvintele ardelenesti pe care ceilalti romani nu le inteleg

Se scrie FII, cu doi de i, numai in cazurile urmatoare:
– imperativ afirmativ: Fii atent!
– conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă: Vreau să fii fericit. Vreau să nu fii trist.

În rest, e FI, cu un singur i:
– imperativ negativ: Nu fi rau!
– condiţional prezent: aş fi, ai fi
– condiţional perfect: aş fi fost, ai fi fost, ai fi spus, ai fi făcut
– conjunctiv perfect: să fi ştiut, să fi fost, să fi avut
– viitor: voi fi, vei fi
– verb + FI: pot fi, poţi fi, să poată fi, să poţi fi, vei putea fi.

Articol adaugat recent:  Cat de civilizati suntem daca nu suntem capabili sa colectam deseurile menajere?
In Social

Author:mereupregatit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

*

*